Tag Archives: Groceries

Saving at Sprouts Farmers Market

Sprouts Under the Sticks

 

Call me crazy, but my favorite chore in the entire world is grocery shopping. I love planning meals, comparing prices between various stores, and experimenting with recipe ideas as I turn each aisle. I shop everywhere from Trader Joe’s to Sprouts to Costco and can tell you how where the cheapest place to buy everything from orange juice (Trader Joe’s, just $1.99) to power greens (Costco, just $5 for a massive pack). It’s absolutely impossible to find a “one stop shop” for me because price ranges vary, but perhaps one day there will be. I headed to Sprouts after practice yesterday to stock up on some essentials. Here are some noteworthy prices!

Minnelo Tangerines: $1/2 pounds
-I stocked up on these suckers. Since I won’t be able to go through several pounds before they go old, I’m going to cut them and freeze them for smoothies. It eliminates the need for ice cubes and allows me to add even more fruit to my day.
Organic Braeburn Apples: 98 cents/pound
-Organic apples are typically several times more expensive than normal. I couldn’t believe my eyes when I saw that a pound (not just one apple!) was only 98 cents. I threw them in the fridge so I can snack on them throughout the day. Ew, room temperature apples are no fun.
Bolthouse Farms Carrot Juice: 52 oz/$5.99
-I don’t have the patience to use a juicer for items like carrots, so pre-made, healthy carrot juice is vital to me. It’s perfect for smoothies or by itself.
Clif Kids Chocolate Chip Protein Bars: 2 boxes/$5
-I was expecting small sizes that would be perfect for quick snacks, but instead opened the box to find protein bars that were about the size of Chewy bars. They’re great for stashing in my purse and desk at work.
Boneless, skinless chicken breasts: 1 pound/$1.99
-The only time I’ve seen non-frozen chicken cheaper than this was last week at Ralph’s, where it was $1.79 a pound. I stocked up on several packages because, I mean, really…chicken rocks.
Burt’s Bees White Tea Facial Wipes: 1 package/$3.60 (on sale for the Vitamin Extravaganza)
-I’ve always believed one of the most important things you can do is fully clean your face off before going to bed. I don’t wear makeup besides eyeliner, but leaving it on can be harmful. These wipes smelled so good and left my skin as soft as a baby’s bottom. Sounds like a win-win to me!

Stocking up on Groceries

 

shopping-cart

Grocery shopping is my favorite “chore” ever. I know some people hate doing it, but something about shopping and comparing prices is so relaxing to me. I shop everywhere from Trader Joe’s to Sprouts to Costco to Ralph’s. I don’t mind going from store to store as long as I’m getting the best prices. Luckily they are all within fifteen minutes of me, so it makes things easy.

Sprouts is a great place to visit on Wednesdays because it’s Double Ad Wednesday! That means that last week’s ad AND this week’s ad are in effect. Double the savings and double the food to purchase!

Examples of where I typically purchase things:
Trader Joe’s: Bread (1.99 a loaf), Orange juice (1.99 a carton)
Sprouts: Shredded cheese (2.00 for a small carton), Bread pudding (2.00 for a portion), Eggs (99c [sale] for 12)
Costco: Frozen chicken (16.00 for six pounds)
Ralph’s: Dog food (1.00 a can), Oranges (89c a pound)

I tend to do big grocery trips every two or three weeks and stock up on perishable items whenever I run out. There are certain things that I need in my fridge at all time. They include: soy milk, eggs, orange juice, cheese, bread, chicken, and some sort of fruit.

Where do you like to shop for groceries?